Analiza kosztów centralnego ogrzewania w Spółdzielni

Spółdzielnia dokonała analizy ponoszonych w latach 2015-2021 kosztów centralnego ogrzewania. Niestety w ostatnich latach widoczny jest ciągły wzrost kosztów ogrzewania, szczególnie w Olsztynie i Bartoszycach, gdzie nawet przy zmniejszeniu zapotrzebowania na ciepło koszty rosną. Szczególny wzrost kosztów miał miejsce w ubiegłym roku, gdzie na skutek długiej i mroźnej zimy (w stosunku do lat wcześniejszych) koszty ogrzewania we wszystkich miastach w których posiadamy budynki wzrosły.

Niestety wzrost kosztów ogrzewania oraz podgrzania ciepłej wody ma związek z rosnącymi cenami wszelkiego rodzaju paliw opałowych (węgiel, gaz, olej opałowy itp.) oraz wzrostem kosztów nabycia uprawnień do emisji CO2. Szczególnie widoczne jest to w bieżącym roku. W Bartoszycach już miała miejsce znacząca podwyżka taryfy za ciepło przez COWiK o 37,5% (dzięki czasowej obniżce VAT-u do 5% , koszty wzrosną „tylko” o około 20%). Podobnie sytuacja przedstawia się w Olsztynie, gdzie MPEC już wystąpił do prezesa URE o zatwierdzenie nowej taryfy za ciepło (mówi się o podwyżce rzędu 20-30%). Na razie funkcjonuje wprowadzona na początku roku tarcza antyinflacyjna, która częściowo złagodzi negatywne skutki podwyżki taryf, ale nie wiadomo do kiedy będzie funkcjonować (na chwilę obecną do końca lipca br.).

Trudno powiedzieć i przewidzieć co będzie dalej. Ma to przede wszystkim związek z trwającą na Ukrainie wojną oraz wszystkim jej konsekwencjami. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt wcześniejszego pobudzenia gospodarki po okresie pandemii i innych bardzo wielu czynników, które wpłynęły na wzrost cen gazu, paliw, energii elektrycznej oraz inflację. Zjawiska te widoczne są już od ubiegłego roku i nasiliły się, a agresja Rosji na Ukrainę tylko je spotęgowała.

Poniżej przedstawiamy Państwu w formie graficznej zależności zużycia energii cieplnej na potrzeby c.o. oraz koszty c.o. w poszczególnych miastach w których znajdują się zasoby Spółdzielni.

powrót
Pogotowie gazowe – tel. 992 | Straż miejska - tel. 986 | Pogotowie energetyczne – tel. 991 | Pogotowie Techniczne – Usługi Hydrauliczno-Gazowe 24h Krzysztof Nowak – tel. 516-233-220, 726-566-022
X

Strona korzysta z plikow cookies w celu realizacji uslug i zgodnie z Polityka plikow Cookies. Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu w Twojej przegladarce.