Historia

Rys historyczny powstania Spółdzielni

 

W 1986 roku dyrektorzy kilkunastu przedsiębiorstw budowlanych z województwa olsztyńskiego oraz dyrekcja Zrzeszenia Budowlanych zaproponowali powołanie spółdzielni mieszkaniowej dla potrzeb załóg budowlanych, na zasadach ogólnych obowiązujących w spółdzielczości mieszkaniowej.

 

W dniu 18.04.1986r. odbyło się pierwsze zebranie założycielski spółdzielni. Stąd bierze się data powstania Spółdzielni. Wzięło w nim udział 19 przedstawicieli członków prawnych (przedsiębiorstw budowlanych) i tzw. członków fizycznych, razem 66 założycieli Spółdzielni Mieszkaniowej „PERKOZ” w Olsztynie. Propozycji nazwy Spółdzielni było kilka. Na zebraniu założycielskim w sposób demokratyczny nadano jej nazwę „PERKOZ”. Mgr Wincenty Władysław Chełchowski – Dyrektor Zrzeszenia Przedsiębiorstw Budownictwa w Olsztynie, główny organizator spółdzielni, tak uzasadniał wówczas ten wybór: „Nazwa została zapożyczona od pięknego ptaka, który jest ozdobą naszych licznych jezior. Jeziora wraz z Perkozami są z pewnością jednym z charakterystycznych elementów krainy w której żyjemy. Perkoz sprawnie pływa i nurkuje, dobrze również lata w powietrzu. Piękny Perkoz i jego charakterystyczne cechy, wydaje się, że mogą być przydatne jako pewien wyraz symboliki w pracy naszej spółdzielni.” Zebranie założycielskie przyjęło podstawowe dokumenty potrzebne do zarejestrowania Spółdzielni, jak również program budowy w 5-latce 550 mieszkań, przy udziale samych zainteresowanych członków. Wybrano także 11 osobową Radę Nadzorczą, której przewodniczącym został mgr Wincenty Władysław Chełchowski. Natomiast pierwszym prezesem Spółdzielni został inż. Lech Jan Grabowski.

 

Do wpisania spółdzielni do Rejestru Sądowego droga była jeszcze długa. Niezbędne było uzyskanie oświadczenia o celowości założenia Spółdzielni z Centralnego Związku Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego. Podobny wniosek złożony do C.Z.S.B.M. w 1983r. z inicjatywy aktywu budowlanego województwa olsztyńskiego uzyskał wówczas negatywna opinię. Tym razem było jednak inaczej i związek decyzją z dnia 31.07.1986r. wydał oświadczenie o celowości założenia Spółdzielni.

 

W dniu 08.10.1986r. nasza Spółdzielnia została wpisana do Rejestru Sądowego pod nr R.S.-XXI-1310.

 

Pierwsza siedzibę Spółdzielnia miała gościnnie w lokalu Zrzeszenia Przedsiębiorstw Budownictwa w Olsztynie. Później korzystała z wynajmowanych pomieszczeń od Spółdzielni Mieszkaniowej „JAROTY” kolejno przy ul. Leyka i Wańkowicza. Od sierpnia 1993r. siedzibą Spółdzielni był już własny lokal przy ul. Kanta 14, a na dobre Spółdzielnia ulokowała się we własnej siedzibie przy ul. Burskiego 9, gdzie funkcjonuje już od kilkunastu lat.

 

Dzięki życzliwości Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej „JAROTY” z prezesem Jerzym Skałubą, Spółdzielnia Mieszkaniowa „PERKOZ” otrzymała do realizacji budynek przy ul. Burskiego 3,5,7 w Olsztynie. Pierwsi mieszkańcy wprowadzili się w dniu 02.12.1987roku. Dalsze efekty nastąpiły staraniem Spółdzielni na terenach Spółdzielni „Jaroty”, która w tamtym okresie miała większość terenów w Jarotach. Spółdzielnia rozwinęła szeroki front inwestycyjny w Olsztynie i województwie, tj. Bartoszycach, Szczytnie, Iławie i Kętrzynie.

 

Pierwsze mieszkania przekazano lokatorom w 1987 roku, a ostatnie w 2004. W 1992 roku Spółdzielnia przyjęła od Przedsiębiorstwa Robót Inżynieryjnych Budownictwa Rolniczego 60 mieszkań zakładowych w budynkach przy ul. Bałtyckiej 21 oraz Jagiellońskiej 58A i 58 B w Olsztynie. W 1993 roku Spółdzielnia kupiła od Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Olsztynie 30 mieszkań przy ul. Stramkowskiej 2. W marcu 2003 roku nabyła także od Syndyka Upadłości S.M. „Sami-Swoi” 3 budynki przy ul. Kanta 17,19 i Hanowskiego 9 w Olsztynie.

 

Obecnie zasoby Spółdzielni znajdują się w czterech miastach: Olsztynie, Bartoszycach, Szczytnie i Mrągowie.

 

Opracowano na podstawie „Pod naszym dachem. XX lat Spółdzielni Mieszkaniowej „PERKOZ” w Olsztynie”

Pogotowie gazowe – tel. 992 | Straż miejska - tel. 986 | Pogotowie energetyczne – tel. 991 | Pogotowie Techniczne – Usługi Hydrauliczno-Gazowe 24h Krzysztof Nowak – tel. 516-233-220, 726-566-022
X

Strona korzysta z plikow cookies w celu realizacji uslug i zgodnie z Polityka plikow Cookies. Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu w Twojej przegladarce.