Nowy regulamin rozliczania ciepła

środa, 25 stycznia, 2023

Nowy regulamin rozliczania ciepła

Szanowni Państwo,

 

 

informujemy, że od dnia 17 stycznia 2023r. w Spółdzielni obowiązuje nowy regulamin rozliczania kosztów dostawy ciepła dla budynków i dokonywania rozliczeń z użytkownikami lokali za centralne ogrzewanie oraz podgrzanie wody użytkowej.  Jego treść dostępna jest w zakładce: do pobrania/regulaminy  oraz  TUTAJ.

 

Konieczność wprowadzenia zmian do obowiązującego dotychczas regulaminu wynika z wprowadzenia nowych uregulowań pranych tj. nowelizacji ustawy prawo energetyczne  (tekst jednolity Dz. U. z 2022r. poz. 1385 z póżn. zm.) oraz rozporządzenia ministra klimatu i środowiska z 7 grudnia 2021r. w sprawie warunków ustalania technicznej możliwości i opłacalności zastosowania ciepłomierzy, podzielników kosztów ogrzewania oraz wodomierzy do pomiaru ciepłej wody użytkowej, warunków wyboru metody rozliczania kosztów zakupu ciepła oraz zakresu informacji zawartych w indywidualnych rozliczeniach (Dz. U. z 2021r. poz. 2273).

 

Ustawodawca, a później Minister Klimatu i Środowiska w formie w/w rozporządzenia, nałożył na właścicieli i zarządców budynków wiele nowych obowiązków informacyjnych. Zmiany będa widoczne już w rozliczeniu kosztów centralnego ogrzewania za 2022 rok.  Inaczej będą rozliczane także koszty zakupu ciepła na potrzeby centralnego ogrzewania i podgrzania wody. O ile w przypadku kosztów centralnego ogrzewania zmiany nie będą daleko idące, o tyle system rozliczenia kosztów podgrzania wody zmieni się zasadniczo.

Od 2023 roku podgrzanie wody będzie rozliczane na koszty stałe (koszty mocy zamówionej na potrzeby c.w.u. oraz opłaty przesyłowe stałe), które będą rozliczane proporcjonalnie do ilości lokali w budynku  oraz  na koszty zmienne (koszty energii zużytej na podgrzanie wody oraz opłaty przesyłowe zmienne, przeliczone na koszt jednostkowy podgrzania 1m3 wody, na podstawie zużycia ciepłej wody w całym budynku), które będą rozliczane proporcjonalnie do ilości wody zużytej w danym lokalu.

 

Zmiany będą widoczne już w rozliczeniu kosztów centralnego ogrzewania za 2022 rok oraz w rozliczeniu kosztów podgrzania wody za I kw. 2023r.

 

 

 Zarząd S.M. „Perkoz” w Olsztynie

powrót
Pogotowie gazowe – tel. 992 | Straż miejska - tel. 986 | Pogotowie energetyczne – tel. 991 | Pogotowie Techniczne – Usługi Hydrauliczno-Gazowe 24h Krzysztof Nowak – tel. 516-233-220, 726-566-022
X

Strona korzysta z plikow cookies w celu realizacji uslug i zgodnie z Polityka plikow Cookies. Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu w Twojej przegladarce.