Zmiana wysokości opłat od 2023 roku

piątek, 25 listopada, 2022

Zmiana wysokości opłat od 2023 roku

Szanowni Państwo,

 

 

W najbliższych dniach zostaną Państwu przekazane nowe wymiary opłat za lokale, które zaczną obowiązywać odpowiednio od 1 stycznia oraz 1 marca 2023r.  Nowy wymiar opłat wynika z podjęcia przez Radę Nadzorczą w dniu 15 listopada br. uchwał dotyczących ustalenia opłat za używanie lokali mieszkalnych, użytkowych i garaży oraz ustalenia opłat eksploatacyjnych, opłat za obsługę sanitarna i utrzymanie terenów zielonych, odpisu na fundusz remontowy i pozostałych opłat.

 

 

W dzisiejszych, trudnych czasach, przy rosnących kosztach praktycznie wszystkiego oraz bardzo wysokiej inflacji – staraliśmy się tak planować wysokość opłat, aby były one jak najmniej dotkliwe dla Państwa. Jednocześnie musieliśmy brać pod uwagę planowane koszty, wynik na eksploatacji i funduszu remontowym każdej nieruchomości (aby uwzględnić ewentualne niedobory lub nadwyżkę),  czy też konieczność wykonania robót budowlanych, których koszty również drastycznie wzrosły w bieżącym roku. Niestety na dodatek praktycznie wszystkie firmy świadczące usługi na rzecz spółdzielni (sprzątanie klatek schodowych, utrzymanie zieleni, odśnieżanie, konserwacja domofonów itp.)  wystąpiły już wcześniej do nas z wnioskami o podwyżki.

Oprócz tego wcześniejsze podwyżki taryf za ciepło we wszystkich miastach w których posiadamy nasze zasoby, wpłynęły na wzrost kosztów ogrzewania oraz podgrzania wody (w zdecydowanej większości wypadków faktyczne koszty podgrzania wody są dużo wyższe niż wysokość wnoszonych zaliczek, co ma później odzwierciedlenie w rozliczeniu kwartalnym, które Państwo otrzymujecie), dlatego też musieliśmy podnieść zaliczki na podgrzanie wody w Olsztynie, Mrągowie i Szczytnie. Zaliczka na podgrzanie wody w Bartoszycach została podniesiona wcześniej do i tak bardzo wysokiego poziomu, co wynikało z ponoszonych kosztów.

 

 

Od stycznia 2023r. wzrosną m.in. opłaty z tytułu podatku od nieruchomości, a w pojedynczych przypadkach także opłaty za energię elektryczną i gaz. Nie można jednak zapominać o obowiązujących (jeszcze) tarczach antyinflacyjnych w wyniku których obniżono podatek VAT (m.in. na energię elektryczną, energię cieplną czy gaz), a które na pewno nie będą obowiązywały cały czas.

 

 

Na plus jest fakt, że w związku z wprowadzeniem ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw  i w związku z tym wprowadzeniem przez MPEC sp. z o.o. „ceny ciepła z rekompensatą”, od 1 stycznia 2023r. obniżone zostaną zaliczki na c.o. w Olsztynie o 12%, czyli tyle ile wynika wprost z wyliczeń MPEC-u.  Oczywiście dotyczy to tylko gospodarstw domowych oraz innych uprawnionych podmiotów i tylko do końca kwietnia przyszłego roku. W Bartoszycach obecnie obowiązujące stawki są zbliżone do „ceny ciepła z rekompensatą”, a w Szczytnie i Mrągowie ceny są niższe, co nie znaczy że zostaną utrzymane.

 

 

Warto tutaj nadmienić, że obecnie średni udział kosztów zależnych od spółdzielni (opłata eksploatacyjna i fundusz remontowy) w sumie wszystkich opłat za lokale mieszkalne  to ok. 31 %. Oczywiście jest to wartość średnia, gdyż w wielu przypadkach nawet pomiędzy mieszkaniami o takiej samej powierzchni w tym samym bloku, występują duże różnice w wysokości opłat wynikające m.in. z kwot wnoszonych zaliczek na wodę i odprowadzenie ścieków, podgrzanie wody, c.o. czy odpady komunalne (w Olsztynie).  Dlatego też porównując wysokość opłat z sąsiadami, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na ten aspekt  i pamiętać, że zaliczki podlegają rozliczeniu.

Z całą pewnością w przyszłym roku czekają nas podwyżki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi (projekt uchwały dotyczący tej kwestii w Olsztynie zakłada wzrost opłaty z 9,70zł/m³ zużytej wody do 11,10zł/m³ – czyli o ok. 15%). Trudno powiedzieć jak stawki będą wyglądały w Bartoszycach, Szczytnie i Mrągowie.  Nie wiadomo o ile wzrosną stawki za wodę i odprowadzenie ścieków,  jeśli Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie przychyli się do wniosków przedsiębiorstw wodociągowych o podwyżki, a cena ciepła z rekompensatą będzie obowiązywała zgodnie z ustawą tylko do 30 kwietnia 2023 roku !!!

 

 

Chcielibyśmy Państwu powiedzieć, że więcej podwyżek nie będzie, ale niestety jest tyle czynników i opłat zewnętrznych na które Spółdzielnia nie ma żadnego wpływu, że nie możemy tego zagwarantować.

 

 

                                                                                                       Zarząd S.M. „Perkoz” w Olsztynie

powrót
Pogotowie gazowe – tel. 992 | Straż miejska - tel. 986 | Pogotowie energetyczne – tel. 991 | Pogotowie Techniczne – Usługi Hydrauliczno-Gazowe 24h Krzysztof Nowak – tel. 516-233-220, 726-566-022
X

Strona korzysta z plikow cookies w celu realizacji uslug i zgodnie z Polityka plikow Cookies. Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu w Twojej przegladarce.