Szanowni Państwo,
w ostatnich daniach otrzymaliśmy informacje o kolejnych, znaczących podwyżkach taryf za energię cieplną w Olsztynie, a wcześniej w Bartoszycach.
Niestety zatwierdzone nowe taryfy, które zaczną obowiązywać od 1 sierpnia br. w Olsztynie, a w Bartoszycach weszły w życie z dniem 1 lipca br., przyniosły bardzo duże podwyżki kosztów ponoszonych przez Spółdzielnie na zakup energii cieplnej potrzebnej zarówno do centralnego ogrzewania jak i podgrzania wody.
Zgodnie z wyliczeniem COWIK w Bartoszycach, średnioroczny wzrost cen wyniesie 49,8%.
W Olsztynie ostatnia podwyżka to wzrost średniorocznych opłat o ok. 20,42%, a poprzednia podwyżka która miała miejsce zaledwie 2 miesiące temu wyniosła średnio 26,18%.
W najbliższym czasie otrzymacie Państwo ze Spółdzielni informacje o rozliczeniu wody za II kwartał br. oraz nowe wymiary opłat za lokale uwzględniające podwyżki cen energii cieplnej o których mowa powyżej. Dotyczyć one będą zarówno zaliczek na pokrycie kosztów centralnego ogrzewania jak i podgrzania wody. Oba te składniki są całkowicie zależne od kosztów zakupu energii cieplnej. Zdajemy sobie sprawę ze skali podwyżek, ale są one całkowicie niezależne od Spółdzielni.
Niestety w obecnych trudnych czasach problem drastycznych podwyżek kosztów energii cieplnej, energii elektrycznej czy gazu dotyczy nas wszystkich, niezależnie od tego czy mieszkamy w spółdzielni, wspólnocie czy we własnym domu.
Szanowni Państwo, nie ma co ukrywać że zbliżający się sezon grzewczy będzie trudny i niestety kosztowny. Nie wiadomo czy obecna podwyżka taryfy za ciepło jest ostatnią, a także do kiedy będzie obowiązywała obniżona do 5% stawka podatku VAT za energię cieplną. Niemniej już teraz zwracamy się do Państwa z prośbą o racjonalne korzystanie z energii cieplnej w sezonie grzewczym. Warto sprawdzić głowice termostatyczne i jeżeli wcześniej nie pracowały one prawidłowo, wymienić je jeszcze przed sezonem grzewczym. W trakcie sezonu warto pamiętać o utrzymaniu stałej temperatury w mieszkaniach i o tym aby ich nadmiernie nie wyziębić, ani nie przegrzewać (zachęcamy do utrzymywania stałej temperatury w mieszkaniach na poziomie 20°C). Przy wietrzeniu mieszkania należy zamknąć dopływ ciepła do grzejnika za pomocą głowicy termostatycznej, a wietrzenie wykonać krótko i intensywnie (zamiast zostawiać uchylone lub rozszczelnione okno na wiele godzin).
Niestety oprócz kosztów centralnego ogrzewania wzrosną również koszty podgrzania wody. Tutaj również zwracamy się z prośbą o sprawdzenie stanu technicznego armatury w Państwa mieszkaniach. Czy nie ma „kapiących kranów”? Być może warto rozważyć wymianę baterii zlewowych, wannowych czy prysznicowych albo wyposażyć je w perlatory, które przyczynią się do zmniejszenia zużycia wody. Prosimy o racjonalne korzystanie z wody zarówno zimnej jak i ciepłej. Warto podjąć nawet drobne działania, aby zmniejszyć chociażby minimalnie zużycie wody i w ten sposób ograniczyć negatywne skutki podwyżek.
Zarząd S.M. „Perkoz” w Olsztynie
powrót