Zmiana wysokości opłat w Olsztynie

piątek, 12 sierpnia, 2022

Zmiana wysokości opłat w Olsztynie

Olsztyn, dn. 10.08.2022r.

Szanowni Państwo,

       W najbliższych dniach otrzymacie Państwo informacje o nowym wymiarze opłat czynszowych, które zaczną obowiązywać od 1  września br.  Niestety zmiana wysokości opłat za mieszkania wiąże się z dużą podwyżką kosztów podgrzania wody oraz zaliczek na pokrycie kosztów centralnego ogrzewania. Wynika to bezpośrednio z kolejnej, znaczącej podwyżki taryfy za ciepło wprowadzonej przez MPEC.

Od 1 września br. zacznie obowiązywać nowa taryfa za ciepło zatwierdzona przez Prezesa URE. Zgodnie z nią wzrosły poszczególne składniki taryfy – wg informacji MPEC-u średnio o ok. 20,425 %, w tym m.in. moc zamówiona o 32,6%, a cena ciepła o 24,7%. Wcześniejsza podwyżka taryfy za ciepło miała miejsce w maju, czyli zaledwie 3 miesiące temu. Wówczas wprowadzenie nowych stawek skutkowało wzrostem opłat średnio o ok. 26,18% , w tym m.in. moc zamówiona o 35,1%, a cena ciepła o 31,1%.

W maju po wprowadzeniu nowej taryfy nie podnosiliśmy zaliczek na c.o. i podgrzanie wody, gdyż obowiązujący od początku roku obniżony podatek VAT na energię cieplną dał pewne oszczędności. Niestety po kolejnej podwyżce taryfy i przeprowadzeniu dokładnej analizy kosztów jesteśmy zmuszeni podnieść wysokość zaliczek na centralne ogrzewanie i podgrzanie wody aż o 40%, co powinno pokryć planowane koszty. Zdajemy sobie sprawę ze skali podwyżki, ale jest ona całkowicie niezależna od Spółdzielni. Ostatnia zmiana wysokości zaliczek na c.o. miała miejsce w sierpniu 2021r., a  zaliczek na podgrzanie wody w styczniu br. Jednocześnie w tym czasie mieliśmy 3 podwyżki taryfy na ciepło (od 18.12.2021r. o ok. 5,5%, od 21.05.2022r. o ok. 26,18% i od 01.08.2022r. o ok. 20,42%).  Niestety w obecnych trudnych czasach problem drastycznych podwyżek kosztów energii cieplnej, energii elektrycznej czy gazu dotyczy nas wszystkich, niezależnie od tego czy mieszkamy w spółdzielni, wspólnocie czy we własnym domu.

Poniżej przedstawiamy dane dotyczące zmian taryfy za ciepło w Olsztynie w latach 2019-2022 (ceny netto).

Szanowni Państwo, nie ma co ukrywać że zbliżający się sezon grzewczy będzie trudny i niestety kosztowny. Nie wiadomo czy obecna podwyżka taryfy za ciepło jest ostatnią, a także do kiedy będzie obowiązywała obniżona do 5% stawka podatku VAT za energię cieplną. Niemniej już teraz zwracamy się do Państwa z prośbą o racjonalne korzystanie z energii cieplnej w sezonie grzewczym. Warto sprawdzić głowice termostatyczne i jeżeli wcześniej nie pracowały one prawidłowo, wymienić je  jeszcze przed sezonem grzewczym. W trakcie sezonu warto pamiętać o  utrzymaniu stałej temperatury w mieszkaniach i o tym aby ich nadmiernie nie wyziębić, ani nie przegrzewać (zachęcamy do utrzymywania stałej temperatury w mieszkaniach na poziomie 20°C).  Przy wietrzeniu mieszkania należy zamknąć dopływ ciepła do grzejnika za pomocą głowicy termostatycznej, a wietrzenie wykonać krótko i  intensywnie (zamiast zostawiać uchylone lub rozszczelnione okno na wiele godzin).

Niestety oprócz kosztów centralnego ogrzewania wzrosną również koszty podgrzania wody. Tutaj również zwracamy się z prośbą o sprawdzenie stanu technicznego armatury w Państwa mieszkaniach. Czy nie ma „kapiących kranów”? Być może warto rozważyć wymianę baterii zlewowych, wannowych czy prysznicowych albo wyposażyć je w perlatory, które przyczynią się do zmniejszenia zużycia wody. Prosimy o racjonalne korzystanie z wody zarówno zimnej jak i ciepłej.  Warto podjąć nawet drobne działania, aby zmniejszyć chociażby minimalnie zużycie wody i  w  ten sposób ograniczyć negatywne skutki podwyżek.   

Zarząd S.M. „Perkoz” w Olsztynie

powrót
Pogotowie gazowe – tel. 992 | Straż miejska - tel. 986 | Pogotowie energetyczne – tel. 991 | Pogotowie Techniczne – Usługi Hydrauliczno-Gazowe 24h Krzysztof Nowak – tel. 516-233-220, 726-566-022
X

Strona korzysta z plikow cookies w celu realizacji uslug i zgodnie z Polityka plikow Cookies. Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu w Twojej przegladarce.