Ile kosztuje podgrzanie wody?

czwartek, 9 lutego, 2023

Ile kosztuje podgrzanie wody?

Szanowni Państwo,

 

w ciągu ostatniego roku prawie dwukrotnie wzrosły koszty energii cieplnej, o czym pisaliśmy TUTAJ.  Warto podkreślić, że zakupiona przez Spółdzielnię energia cieplna przeznaczona jest zarówno na centralne ogrzewanie jak też na podgrzanie wody w węźle cieplnym. W ten sposób otrzymujemy ciepłą wodę, która za pośrednictwem instalacji wewnętrznej trafia do Państwa lokali. 

 

Spółdzielnia „rozlicza” wodę co kwartał, to znaczy, że raz na 3 miesiące określa faktyczne zużycie wody zimnej i ciepłej (w budynku oraz w lokalach), ale też koszty zakupu i podgrzania wody. W ostatnim kwartale 2022r. średni koszt podgrzania wody w zasobach Spółdzielni przekroczył 50 zł/m3. W niektórych budynkach było to ok. 40 zł/m3, a w innych nawet 70 zł/m3.

Z czego wynika ta różnica?!

Z kilku czynników. Pierwsza najważniejsza kwestia, to taka, że koszty podgrzania wody są przypisywane indywidualnie dla danego budynku. Składają się na nie kwoty wynikające z faktur za energię cieplną i uwzględniają m.in. moc zamówioną na potrzeby podgrzania wody, ilość energii cieplnej jaka została „zużyta” w węźle na podgrzanie wody oraz opłaty przesyłowe stałe i zmienne. Koszty dzieli się następnie przez ilość zużytej w budynku ciepłej wody w danym kwartale i na tej podstawie określa się faktyczny koszt podgrzania 1m3 wody, który jest uwzględniany w przekazywanych Państwu rozliczeniach (zaliczki na podgrzanie wody pobierane są w takiej samej wysokości, ale koszty różnią się dla poszczególnych budynków). 

Druga istotna sprawa to sama istota działania instalacji ciepłej wody w budynkach.  W budynkach znajduje się instalacja ciepłej wody i cyrkulacji. Po co?! Jak sama nazwa wskazuje woda w instalacji „cyrkuluje”, czyli przepływa, krąży. Dlatego po chwili od odkręcenia kurka mamy w kranie ciepłą wodę. Ale to wiąże się też z koniecznością zachowania ciągłego przepływu wody o odpowiedniej temperaturze w instalacji budynkowej. Dlatego też pomimo np. braku poboru ciepłej wody, w wymienniku znajdującym się w węźle cieplnym jest ona cały czas podgrzewana i krąży w instalacji.  I tu pojawia się kolejna kwestia. Paradoksalnie, im mniej ciepłej wody zużywa się w budynku, tym wyższy wychodzi koszt jej podgrzania. Niestety. 

 

Część z Państwa dzwoni do nas i mówi, jak to jest możliwe, że u nas płacimy za podgrzanie wody 50-60 czy nawet 70 zł/m3, a ktoś, gdzieś płaci 20-30 zł/m3 ?   Każdy taki przypadek należałoby rozważać indywidualnie, tzn. czy „ten ktoś” mieszka w budynku w którym ciepło jest dostarczane z sieci miejskiej czy też produkowane w inny sposób np. w lokalnej kotłowni gazowej. A może jest to nowy budynek z zaprojektowaną i dobrze zaizolowaną instalacją wewnętrzną na której nie ma dużych strat ciepła?  A może spółdzielnia czy wspólnota, która jest właścicielem budynku nie wylicza faktycznych  kosztów podgrzania wody (co jest wymagane zgodnie z ustawą prawo energetyczne) tylko ustala stałą cenę, a pozostałą część kosztów podgrzania wody „wrzuca” w koszty centralnego ogrzewania?!  Nawet w naszej Spółdzielni w dwóch takich samych budynkach, które znajdują się obok siebie, z taką samą instalacją w jednym koszt podgrzania wychodzi 42 zł/m3, a w drugim 60 zł/m3 !!! Ale jest to faktyczny koszt podgrzania wody.

 

Na koniec wspomnę jeszcze o jednej istotnej kwestii. Zgodnie z obowiązującym prawem (ustawa prawo energetyczne oraz przepisy wykonawcze do ustawy) Spółdzielnia dokonała aktualizacji obowiązującego dotychczas regulaminu rozliczania kosztów dostawy ciepła dla budynków i dokonywania rozliczeń z użytkownikami lokali za c.o. i podgrzanie wody użytkowej, o czym pisaliśmy TUTAJ.  Zgodnie z powyższym rozliczenie podgrzania wody począwszy od I kwartału 2023 roku będzie wyglądało inaczej niż dotychczas. Zaliczki będą nadal pobierane jako planowane zużycie wody ciepłej i cena podgrzania (obecnie w Olsztynie 50 zł/m3). Natomiast faktycznie poniesione koszty, wyliczone oddzielnie dla każdej z nieruchomości, będą rozliczane (zgodnie z obowiązkiem ustawowym) na koszty stałe – rozliczane proporcjonalnie do ilości lokali oraz koszty zmienne – rozliczane proporcjonalnie do ilości ciepłej wody zużytej w poszczególnych lokalach.  Może się więc okazać, że osoba, która dotychczas zużywała małe ilości ciepłej wody zapłaci więcej, a ta, która częściej korzystała z ciepłej wody zapłaci mniej. 

 

Zarząd Spółdzielni

 

powrót
Pogotowie gazowe – tel. 992 | Straż miejska - tel. 986 | Pogotowie energetyczne – tel. 991 | Pogotowie Techniczne – Usługi Hydrauliczno-Gazowe 24h Krzysztof Nowak – tel. 516-233-220, 726-566-022
X

Strona korzysta z plikow cookies w celu realizacji uslug i zgodnie z Polityka plikow Cookies. Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu w Twojej przegladarce.